Ročníky 1 – 10

1957 – 1.ročník

Před zahájením jarní sezóny učinil vedoucí žáků Josef Fialka dotaz ve výboru, zda by bylo možné uspořádat každým rokem v letních měsících pohárový turnaj o putovní pohár klubu za účasti soupeřů z okresu, eventuálně i z krajů.
O tomto návrhu bylo hovořeno, avšak nedošlo k patřičnému závěru.
Dne 29.dubna 1957 na výborové schůzi oddílu kopané TJ Slovan Přelouč přednesli členové výboru Josef Fialka a František Křivka znovu návrh, že by bylo vhodné v zájmu propagace kopané nejen v našem okrese, ale v rámci celostátním uspořádat žákovský turnaj v kopané. František Křivka výboru dále oznámil, že o této otázce jednal již s předsedou MNV Miroslavem Rambouskem, který o uspořádání turnaje projevil zájem a byl ochoten jménem MNV v Přelouči, obstarat pro tento turnaj putovní pohár. Zároveň předseda MNV přislíbil veškerou podporu, jakož i spolupráci pro zdárný průběh turnaje. Na základě těchto informací odsouhlasil výboru oddílu kopané pořádání žákovského turnaje a pověřil Josefa Fialku a Františka Křivku, aby vypracovali pozvánky pro oddíly, předběžné propozice a toto odeslali na jednotlivé oddíly. Výborem bylo dále rozhodnuto, že turnaj ponese název :
Žákovský turnaj v kopané o „Putovní pohár MNV v Přelouči.“
Vzhledem k nákladům turnaje bylo rozhodnuto vybrat od každého přihlášeného družstva vklad 30,– Kč. Datum uzávěrky přihlášek byl stanoven na 30.května 1957. Termín uspořádání turnaje 6. a 7.července 1957.
Již dne 7.května 1957 byly rozeslány 27 oddílům pozvánky na turnaj s předběžnými propozicemi, přihláškami a složenkou na úhradu vkladu. Dne 15.května 957 došla první přihláška od Sokola Kojice.
Vedle oddílu kopané byl ihned ustaven výbor pro uspořádání žákovského turnaje v tomto složení :

Předseda turnaje: Jiří Jeník
Místopředseda:  Miroslav Rambousek
Tajemník: František Křivka
Hlavní pořadatel: František Zachař
Hlavní rozhodčí:  Václav Noll
Zdravotník:  MUDr. Josef Pekař
Referenti pro ubytování: Emil Kameník, Josef Nedělka
Členové výboru: Josef Fialka
Antonín Decker
Jaroslav Ruml
František Prášil
Josef Sůra
Antonín Ondrašík
Zdeněk Klíma
Rudolf Pitlík
Miroslav Štruml
František Zapletal

První schůze výboru se konala dne 3.června 1957 .
Termín prvého ročníku turnaje byl stanoven na dva dny 6. a 7.července 1957.
Prvého ročníku se zúčastnilo celkem 16 družstev. Zastoupeny byly tři kraje. Zúčastnilo se 268 žáků. V sobotu se hrálo na hřištích v Přelouči a Cholticích, v neděli již jenom v Přelouči.  Pro vítěze věnoval putovní pohár MNV Přelouč.

Vítězem se stali žáci TJ Slovan Přelouč, když ve finále porazili účastníka pražského kraje Spartak Mladá Boleslav 1 : 0. A jaká byla vítězná sestava ?
Czerlinský, Nedělka, Ševčík, Černý, Borženský, Jareš, Fialka, Pěcha, Vašíček, Bednář, Herain. Vítěznou branku ve finále dal Herain.
Nejlepším střelcem celého turnaje se stal domácí hráč Jan Fialka.
Tento prvý ročník měl po skončení velký ohlas u široké sportovní veřejnosti. Velikého uznání došlo od nadřízených sportovních orgánů. Skvělý úspěch žáků byl odměnou všem, kteří obětavou prácí pomáhali při uspořádání turnaje.

1958 – 2.ročník

Turnaje se v tomto roce zúčastňuje 24 družstev z celé republiky a uskutečnil se ve dnech 5. a 6.července 1958. Všechna tři hřiště pro sobotní utkání Břehy, Choltice, Semín byla způsobilá ke hře, jen v Přelouči stála voda, díky vytrvalému dešti. Počasí se v neděli umoudřilo a tak se hrálo i v Přelouči. Všechna družstva se stravovala v závodní jídelně Tesly Přelouč. Slavnostní nástup družstev musel být na poslední chvíli přeložen ze zatopeného hřiště Slovanu Přelouč na náměstí. Prvá branka II.ročníku padla na hřišti Sokola Semín při zápase Tatran Velký Osek – Jiskra Ústí nad Orlicí, v 19.minutě a střelcem byl levý křídelní útočník Tatranu Velký Osek – Bednář. Ve finále se utkala družstva Slovanu Bratislava a Dukly Praha s výsledkem 4 : 0. Finálovému utkání přihlíželo 1.200 diváků.  V dresech Slovanu Bratislava, tehdy na staré přeloučské škváře hráli pozdější výborní fotbalisté – Ivan Hrdlička, Jozef Filo, Ludovít Zlocha, Jozef Határ, ale také budoucí prvoligový hokejista Dučaj. Nebyl jediný, který později „utekl“ k hokeji. V témže roce v Přelouči hráli za Jiskru Havlíčkův Brod Jaroslav Holík a Jan Suchý – legendy československého hokeje. Na třetím místě se umístilo družstvo Spartaku Benátky. Pohár útěchy vyhrála Tesla Pardubice. Domácí žáci se umístili na 12.místě.

1959 – 3.ročník

Třetí ročník turnaje se uskutečnil 4. a 5.července 1959 za účasti 43 družstev rozdělených do skupin.
Hrálo se na hřištích v Přelouči (hlavní hřiště), na hřišti pod parkem (provizorně zřízené z louky), v Semíně a ve Břehách.
Do našeho města se sjelo na 900 žáků a vedoucích z 12 krajů republiky. Ubytování bylo zajištěno ve škole, v cukrovaru, v Sokolovně, Zemědělské škole. Bylo nacpáno 450 slamníků, což prováděli žáci Odborného učiliště Zbrojovky pod vedením Josefa Tomišky. Stravování bylo zajištěno a podáváno v závodní jídelně Tesly Přelouč a ve školní jídelně na náměstí. Každý oddíl měl přiděleného svého průvodce, který se staral o své svěřence. Poslední týden před zahájením turnaje, kdy přípravy vyvrcholily, počasí nám nepřálo a velmi narušilo veškeré práce k zahájení turnaje. Velkou obětavostí všech pořadatelů, se vše podařilo zajistit. Poprvé do Přelouče přijíždějí pozdější tradiční účastníci Dynamo Energia Bratislava, vedená Jozefem Kšíňanem – redaktorem Smeny, a Spartak Ústí nad Labem.
Turnaj byl zahájen slavnostním nástupem 43 družstev na náměstí před budovou MNV, za velkého počtu přeloučských občanů, slavnostním projevem předsedy žákovského turnaje pana Jiřího Jeníka. Po uvítání se ujal slova pan Miroslav Rambousek, předseda MNV. V závěru slavnostního zahájení turnaje složil slib za mladé sportovce žák Slovanu Bratislava. Po slavnostních projevech odjela družstva na jednotlivá hřiště k zahájení vyřazovacích bojů dle vylosování.
Tento ročník se hrál v rámci oslav 50.let přeloučského fotbalu.
Vítězem třetího ročníku se stali opět žáci Slovanu Bratislava. Na druhém místě se umístilo družstvo žáků Lokomotivy Liberec.

Bojům žáků byl přítomen také předseda FS ÚV ČSTV Praha pan František Blažej, který řekl :
Jsem rád, že jsem mohl na váš turnaj přijet. Obdivuji organizaci, péči a zájem všech pracovníků, kteří tento největší turnaj v republice připravují. Jen mám jednu kritiku a to, že počet 43 družstev je skoro nezvládnutelný a pořadatelé musí uvažovat o jiné organizaci turnaje.

Václav Čermák – vedoucí žáků Dukly Praha

Jsem na vašem turnaji již po třetí a velmi rádi a velmi rádi jsme přijali pozvání, abychom se turnaje zúčastnili. Vaše přijetí, organizace turnaje, ať již stravování žáků, ubytování a podobně, je nutno vysoce hodnotit a dát všem naším oddílům za vzor.

Žákovské turnaje v našem městě se staly skvělou přehlídkou mladých fotbalových talentů a velkého zájmu oddílů kopané z celé naši republiky. Z toho důvodu výbor turnaje uvažuje o jeho reorganizaci a hracím systému.
Pro tak velký počet oddílů a žáků není možné zajistit dobré ubytování, ale i hřiště, aby se nemuselo dojíždět do okolních obcí.
V rámci tohoto ročníku bylo na hřišti v Přelouči provedeno i losování Sazky.¨

1960 – 4.ročník

S odstupem let lze první tři ročníky charakterizovat jako zkušební. Prověřovaly se schopnosti pořadatelů v oblasti ubytování a stravování, hledal se systém soutěže. Všechna utkání byla odehrána ve dvou dnech vyřazovacím způsobem, konečné umístění bylo stanoveno pouze do čtvrtého místa. Družstva sehrála nestejný počet utkání (některá jen jedno). Výbor turnaje proto začal uvažovat o reorganizaci hracího systému.
Čtvrtý ročník  žákovského turnaje se konal ve dnech 8. – 10.července 1960 a zúčastnilo se ho 24 družstev z 12 krajů republiky. Do Přelouče se sjelo na 400 mladých fotbalistů.
Utkání se hrála na třech hřištích v Přelouči. Na hlavním, dále bylo vybudováno hřiště pod parkem a ve Slavíkových ostrovech.
Turnaj byl zahájen dne 8.července 1960 v 8,00 hodin slavnostním nástupem všech 24 družstev na náměstí. Celý průvod prošel městem ze zvuků dechové vojenské hudby. K účastníkům promluvil předseda turnaje Jiří Jeník, který uvítal mladé sportovce, trenéry, vedoucí a zástupce ÚV ČSTV a hosty KV ČSTV. Přítomné pozdravil předseda MNV v Přelouči Jaroslav Ruml. Slavnostní slib za mladé sportovce složil žák Slovanu Bratislava. Po skončení slavnostního nástupu odešla družstva žáků na jednotlivá hřiště a v 6 skupinách zahájila svá utkání prvého dne.
Vítězem turnaje se stalo již po třetí družstvo žáků Slovanu Bratislava vítězstvím nad KPS Brno 1 : 0 a stalo se tak definitivně držitelem putovního poháru MěstNV v Přelouči.  Od tohoto ročníku je předáván „Pohár slušnosti“ pro tým, který obdrží v soutěži slušnosti nejméně trestných bodů.
V sobotu 9.7.1960 se konal aktiv zástupců všech zúčastněných  družstev ve 20,00 hodin v Záložně, kterého se zúčastnily zástupci UV ČSTV sekce kopané profesor Choutka, Dufek a Bekesli. Hlavním cílem této porady bylo projednání návrhu na rozvoj mládežnické kopané v ČSR v nejbližších dnech. Každý den byl vydáván zpravodaj, jehož prostřednictvím byla družstva informována o událostech na hřištích i mimo ně. Žákovský turnaj ukázal, že byl skutečně skvělou přehlídku mladých fotbalových nadějí.

1961 – 5.ročník

Jubilejního ročníku se zúčastnilo 24 vybraných nejlepších družstev ze všech krajů celé republiky. Na turnaj přijelo více jak 500 chlapců, trenérů a vedoucích. Do Přelouče tenkrát přijeli budoucí mistři Evropy. S pražskými Bohemians Antonín Panenka a v dresu VSS Košice Jaroslav Pollák.
Tento ročník nejen že byl jubilejní, ale hrál se i v rámci oslav 700 let města Přelouče a svým rozsahem a významem je dobře reprezentoval. Slavnostního nástupu a zahájení byli přítomni :
Předseda KV ČSTV, tajemník OV ČSTV, předseda MěstNV Jaroslav Ruml. Turnaje se také zúčastnil předseda komise mládeže sekce kopané UV ČSTV Rudolf Kocek.  Organizační příprava tohoto turnaje vyžaduje nemalých opatření i finančního zajištění. Co se týče KV ČSTV a OV ČSTV toho pro turnaj mnoho neudělali. Naproti tomu se zachoval velice přátelsky Slovan Bratislava a pomohl sehráním přátelského utkání našeho dorostu v Bratislavě před ligou Slovan Bratislava – Spartak Trnava s příplatkem 1,– Kč ve prospěch turnaje.
Výbor turnaje rozhodl, že turnaj uspořádá bez  další pomoci ,a v každém případě bude v práci pro mládež pokračovat i nadále, formou žákovských turnajů v Přelouči. Na letošním ročníku pracovalo 120 dobrovolných pracovníků, kteří věnovali pro mládež více jak 1.200 brigádnických hodin.
Turnaje se zúčastnil Josef Mikoláš, zasloužilý mistr sportu, hokejový brankář TJ Vítkovice a národního družstva ČSSR, který vedl žáky Baníku Hlubina Ostrava. V rámci turnaje provedl Josef Mikoláš besedu pro žáky, kterou byl stále obklopen o mistrovství světa v hokeji, která byla uspořádána na zahradě v KVT. Beseda se vydařila a měla velký úspěch.
Vítězem turnaje se stalo družstvo Dynama České Budějovice. Ve finále porazili Slovan Bratislava 4 : 3. Toto utkání mělo velice dramatický průběh. Slovan vedl již 3 : 0. Chlapci z Budějovic se pustili do boje a podařilo se jim vyrovnat a těsně před koncem utkání vstřelit vítěznou branku. V hodnocení turnaje se říká, že výkonnost žákovských družstev se zvýšila. Zásluhou na tom měli trenéři, vedoucí, kteří družstva žáků pro Přelouč připravovali.

1962 – 6.ročník

V tomto roce na základě dohody i pro budoucnost s komisí mládeže ÚV ČSTV bude hrát v přeloučském turnaji pouze 16 družstev. Do Přelouče přijelo 360 žáků, trenérů a vedoucích.
Za družstvo žáků Slovanu Bratislava hrají bratři Ján a Jozef Čapkovičové. Tak jako každý rok stalo se náměstí v Přelouči dějištěm slavnostního zahájení 6.ročníku žákovského turnaje o putovní pohár MěstNV nástupem všech zúčastněných družstev a za hojného počtu přihlížejícího občanstva. Hrálo se na hřištích v Přelouči a ve Břehách. Spojení mezi hřištěm v Přelouči a ve Břehách zajišťovali Svazarmovci
Za krásného slunečného počasí a pionýrské hudby nastoupila asi před 1.500 diváky na hřiště Slovanu Přelouč dvě nejlepší družstva k finálovému utkání.
Slovan Bratislava –  Dynamo Praha  1 : 0. Utkání ukázalo, že jde skutečně o střetnutí dvou nejlepších družstev turnaje. Bylo to dramatické a vzrušující utkání až do konce.

1963 – 7.ročník

V pořadí již 7.ročník se hrál ve dnech 4.7.1963 – 7.7.1963 za účasti 16 žákovských kolektivů z celé ČSSR. Hrálo se v Přelouči na hlavním hřišti a na Slavíkových ostrovech. Od tohoto ročníku se stal přeloučský turnaj neoficielním přeborem družstev žákovské kopané v naší republice. Patroni družstev přivítali první výpravy již ve středu odpoledne. Ve čtvrtek navečer se nesly tóny dechovky z náměstí, kde všechna družstva nastoupila ke slavnostnímu zahájení 7.ročníku turnaje o putovní pohár MěstNV. V úvodu bylo tohoto shromáždění 250 nadějí z celé republiky, bylo vzpomenuto záslužné práce pro fotbal v Přelouči pana Josefa Fialky, zakladatele turnaje a Antonína Deckera významného a obětavého funkcionáře fotbalu v Přelouči. Večer byla v sále kina beseda s předními reprezentanty ČSSR v kopané.
Desítky příznivců kopané tleskaly slovům trenéra národního mužstva Rudolfa Vytlačila a  československého reprezentanta Jany Lály.
Nedělní utkání se dohrávala jen na upravené škváře hlavního hřiště Slovanu.
Před finálovým utkáním byl proveden tah Sportky.
K finálovému utkání nastoupila družstva Spartaku Ústí nad Labem a Dynama Energie Bratislava, ve kterém zvítězilo Ústí n.L. 3 : 1 a stalo se tak vítězem 7.ročníku. Na třetím místě se umístili žáci Slovanu Bratislava.

1964 – 8.ročník

Novým předsedou výboru žákovského turnaje se stal dosavadní tajemník František Křivka, Tajemníkem se stal Jan Jindra.
Osmý ročník turnaje se hrál ve dnech 2. – 5.července 1964 v Přelouči na hlavním hřišti a na Slavíkových ostrovech. Ubytování bylo zajištěno ve školní družině na náměstí, v Záložně, Klubu kultury, Sokolovně, Domě pionýrů.
Ve středu 1.července, den před zahájením turnaje a v den příjezdu žákovských družstev na turnaj bylo odpoledne sehráno přátelské utkání Slovan Přelouč A – ČSSR reprezentanti hokeje, kteří byla na soustředěni v Nymburce. Utkání skončilo vítězstvím reprezentantů 5 : 2. Za hokejisty stříleli branky : Nedomanský 2, Černý, Suchý a Bouzek, za domácí skóroval Josef Balada a Zdeněk Chaloupský.
Ve čtvrtek 2.7. byl ráno v 8,00 hodin  zahájen turnaj zápasy na obou hřištích. Po skončení odpoledních  utkáních byl nástup (jako každý rok), zúčastněných družstev na náměstí.
S Baníkem Žiar nad Hronom hraje na turnaji další budoucí reprezentant a mistr Evropy Ján Švehlík.
Večer se konala beseda v městském kině s hráči Dukly Praha, kteří byli na zájezdu v USA. Besedu vedl předseda komise mládeže ÚV ČSTV p.Kocek. Žákům byl promítnut film „Dukla mezi mrakodrapy“.
V neděli odpoledne přihlíželo utkáním 1.500 spokojených diváků s bojovnými výkony družstev, která se střetla v zápasech o konečné umístění na turnaji.
Průběh turnaje včetně slavnostního nástupu natáčela Československá televize. Ve finále turnaje zvítězil Slovan Bratislava nad Spartou Praha 3 : 2. Slovan zvítězil po velkém boji. Na závěr turnaje předseda žákovského turnaje řekl :
„Žákovský turnaj v Přelouči je přehlídkou nejlepších žákovských družstev z celé Československé republiky a je právem nazýván mistrovstvím ČSSR v kopané. Hřiště ve Slavíkových ostrovech a ve městě osiřela, ale diváci na pěkné boje nezapomenou a účastníci a vedoucí na milé prostředí a pohostinnost jistě také ne.
Bude nutné a žádoucí, aby se jednou odstranily každodenní potíže druhého hřiště a zlepšily se podmínky ubytování.
Kus záslužné práce vykonal výbor turnaje za spolupráce velkého množství dobrovolných pracovníků v komisích a věřme že i v příštím roce se všichni sejdeme s novým elánem, abychom ke spokojenosti všech uspořádali další již 9.ročník tohoto krásného turnaje.“
Čestnými členy výboru byli jmenováni Antonín Decker a Josef Fialka.

1965 – 9.ročník

Předehrou 9.ročníku žákovského turnaje v Přelouči bylo ve středu 23.června 1965 v den příjezdu žákovských družstev sehráno přátelské utkání mezi Slovanem Přelouč a XI.internacionálů Slavia Praha. Domácí celek měl možnost v tomto utkání postavit dva celky, starší a mladší. Ve slušně vedeném utkání zvítězili zkušení borci Slavie 5 : 2. Předsedou výboru žákovského turnaje byl František Křivka, tajemníkem Josef Loužil. Hrálo se v Přelouči na hlavním hřišti a ve Slavíkových ostrovech. Od čtvrtka dne 24.6.1965 do neděle 27.6.1965  žilo naše město ruchem fotbalového mládí, kdy 16 žákovských družstev bojovalo o trofej „Putovní pohár města“.
Přes veškeré finanční potíže, které měl oddíl kopané, jako pořadatel, ale i hlavní výbor TJ Slovan Přelouč, podařilo se výboru provést částečnou úpravu travnatého hřiště ve Slavíkových ostrovech i když si je výbor vědom toho, že toto hřiště nevyhovuje tak náročné soutěži, stejně tak jako hřiště hlavní, které je škvárové.
Po odehrání utkání prvého dne ve čtvrtek, byl večer jako každý rok slavnostní nástup na náměstí za účasti všech oddílů, kterým do pochodu hrála hudba LŠU za řízení Stanislava Polanského a hudba Klubu kultury za řízení Bohuslava Hotovce. Slavnostnímu zahájení přihlíželo 300 občanů města.
Ve středu večer se konala v tanečním sále Klubu kultury beseda s internacionálem Františkem Pláničkou, který vyprávěl o svých zážitcích, potížích a radostech velké fotbalové dráhy. Dále hovořili hráči Jiří Trnka a Forejt. Beseda stejně jako odpolední zápas internacionálů Slavie Praha se vydařily a daly mladým hráčům nahlédnout do tajů fotbalového umění.
Ve finálovém utkání po krásném, slušném a dramatickém boji zvítězilo družstvo žáků Jiskry Úpice z Východočeského kraje, když utkání s Aritmou Praha v normálním čase skončilo nerozhodně 1 : 1. Na pokutové kopy zvítězila Jiskra Úpice 5 : 2. Vítěz Jiskra Úpice je již celkově devadesátým družstvem, které do Přelouče přijelo. S družstvem Aritmy Praha přijíždí do Přelouče nestor přeloučského turnaje Antonín Budil.
Prvá tři družstva byla poprvé v letošním roce dekorována zlatými, stříbrnými a bronzovými medailemi. Televize natáčela záběry pro vysílání „Branky, body, vteřiny“.
Dosavadní ročníky turnaje prokázaly dobrou organizaci a nadřízené tělovýchovné orgány, vyzvedly jeho význam po stránce výchovné, sportovní a propagační.

1966 – 10.ročník

10. jubilejní ročník celostátního turnaje se hrál ve dnech 30.6. – 3.7.1966 v Přelouči na hlavním hřišti a na Slavíkových ostrovech. V letošním roce již po desáté přijelo do Přelouče 16 vybraných žákovských družstev z celé československého republiky od Chebu až po Košice. Je to již deset let, která uplynula ode dne, kdy na návrh členů oddílů kopané byl uspořádán první ročník turnaje pod patronací MěstNV v Přelouči. Již prvé ročníky ukázaly, že myšlenka popularizovat náš sport právě touto formou byla velmi správná. Žákovský turnaj v Přelouči doznal v uplynulých deseti letech již několik zásadních organizačních opatření, které jsou v průběhu této soutěže jen ku prospěchu. Výbor žákovského turnaje v jubilejním roce pracoval v tomto složení :

Předseda: František Křivka
I.místopředseda: Jaroslav Ruml
II.místopředseda: Rudolf Centner
Tajemník:Jaroslav Macháček

Předsedové komsí:

Sportovně technická:František Welser
Ubytovací:Josef Hlína
Organizační:Václav Čejka
Hospodářská:Jiří Nerad
Propagační:František Kozák
Zdravotní:MUDr. Josef Pekař
Členové výboru: Jiří Jeník
Jiří Thomas
Josef Loužil
Vlastimil Šolta
Jaromír Kohout
Vojtěch Sobotka
Josef Plaček
Ladislav Mahelka
Josef Tomiška
Václav Veselý
Miroslav Rambousek

 Desátý ročník 1966 byl zahájen slavnostní schůzí. Ve čtvrtek večer se sešli členové turnajové komise. Na slavnostní schůzi za účasti zástupců ÚV ČSTV, KV ČSTV a OV ČSTV, MěstNV, MěstNF, závodů, škol a zúčastněných oddílů. Předseda oddílu kopané TJ Slovan Přelouč František Prášil přivítal přítomné 10.ročníku turnaje. Vyzvedl velké úsilí funkcionářů, kteří pracovali na přípravě letošního jubilejního žákovského turnaje. Předseda turnaje František Křivka vzpomněl prvních kroků zakládajících členů turnaje až do dnešního dne. Na této slavnostní schůzi obdrželi čestná uznání všichni ti, kteří se po deset let zasloužili o úspěchu a budování tohoto turnaje.
Jsou to : Rudolf Centner, Jiří Jeník, František Prášil, Miroslav Rambousek, MUDr.Josef Pekař.
V diskusi vystoupili zástupci TJ Slovan Přelouč, OV ČSTV Pardubice. Velkým oceněním byla slova zástupce ÚV ČSTV, který hodnotil velmi dobrou organizaci turnajů, jejich nevšední píle přeloučských organizátorů, při jejich každoroční přípravě. Ve zprávách vedoucích oddílů bylo řečeno, že popularita turnaje v Přelouči je už opravdu velká. Snad v každém oddíle v republice se hovoří o turnaji v Přelouči. Cílem každého žákovského fotbalového družstva je zúčastnit se tohoto turnaje.
Ve čtvrtek v 8,00 hodin byl turnaj zahájen prvními zápasy. Večer po skončení utkání bylo slavnostní zahájení turnaje s přehlídkou žákovských družstev na náměstí. Přivítání všech účastníků turnaje provedl předseda turnaje František Křivka. Slavnostnímu nástupu družstev přihlíželo 400 občanů města.
Počasí turnaji nepřálo.
Od pondělí každý den pršelo. Hrát se muselo za každého počasí. Hřiště se přes lijáky neustále brigádně upravovalo a výbor turnaje dělal vše proto, aby turnaj a celý jeho pořad nebyl narušen. Přes obětavou práci členů výboru a komisí žákovského turnaje p. Jůzi, Welsera, Mahelky, Sobotky, Macháčka, Kepla, Horáčka st.,kteří již od 4 hodin ráno ve čtvrtek pracovali na úpravě hřišť. Nepodařilo se však, aby prvá utkání mohla být sehrána na hřištích v Přelouči. Pochopení oddílů kopané v Semíně byla dvě utkání odehrána na tomto hřišti. Další utkání se již hrála v Přelouči na obou hřištích, neboť počasí se umoudřilo a přestalo pršet. V neděli muselo být hlavní hřiště kropeno, jelikož se již prášilo. Počasí na závěrečný den turnaje bylo krásné a slunečné po celý den. Ve finálovém utkání hrála Dukla Praha se Spartou Praha 2 : 1.  Bylo to utkání dvou nejlepších družstev, které bylo dramatické až do svého závěru. Vítězem turnaje se po lepší střelbě stala zaslouženě Dukla Praha. Nedělní utkání sledovalo 1.300 spokojených diváků. Slovan Přelouč v utkání o 15 místo podlehl Spartaku Ústí n.L. 0 : 2 a umístil se na 16. místě. Branku Lokomotivy Košice hájil budoucí majitel  zlaté olympijské medaile Stanislav Seman. A nepodstatný, leč zajímavý detail : první tři místa obsadila družstva ve stejném pořadí jako toho roku v I.lize – Dukla, Sparta, Slavia.
Žákovské turnaje v Přelouči jsou přehlídkou mladých fotbalových nadějí. Mnohých pochvalných článků v tisku svědčí o popularitě turnaje. Také tělovýchovní pracovníci se vyslovují s uznáním o jejich výchovném a sportovním významu. V tanečním sále Klubu kultury byla umístěna výstava „Sparta v Americe“, kterou připravil výbor přátel Sparty v rámci turnaje.